Certyfikacja projektu. Czym jest?
4 marca 2020 Nowości
Certyfikat projektu w ramach łańcucha dostaw to szczególna forma certyfikatu łańcucha dostaw, która pozwala skorzystać z certyfikatu PEFC dla swoich projektów. Certyfikacja projektu została zaprojektowana jako mechanizm uzyskiwania niezależnej weryfikacji wykorzystania certyfikowanego drewna w jednorazowym projekcie, takim jak na przykład projekt budowlany o ograniczonym czasie trwania.
Certyfikat łańcucha dostaw doskonale przystaje do ciągłej produkcji certyfikowanych produktów w szerokim zakresie dziedzin, w tym papieru, opakowań, wyrobów bibułkowych, mebli, a nawet drewnianych zabawek. Jednak nie zawsze jest to najbardziej efektywna opcja w przypadku projektów krótkoterminowych z udziałem różnych, niecertyfikowanych wykonawców, takich jak przemysł budowlany lub stoczniowy lub jednorazowa produkcja określonego wyrobu. Może to być wyjątkowo wymagające dla głównych wykonawców i dużych firm budowlanych, które chcą uzyskać certyfikat PEFC dla swoich projektów. Można to teraz rozwiązać, uzyskując certyfikat projektowy łańcucha dostaw, a tym samym otrzymując wiarygodne referencje dla używanego drewna.
Certyfikacja projektowa łańcucha dostaw projektu PEFC uznaje, że nie wszystkie strony zaangażowane w określone projekty są certyfikowane, mimo że materiał leśny użyty w projekcie jest objęty certyfikatem łańcucha dostaw. Zwykle fakt, że strony niecertyfikowane zajmują się certyfikowanym materiałem, zrywa łańcuch, i tu właśnie wchodzi w grę certyfikacja projektowa łańcucha dostaw PEFC.
Kort tenisowy w Japonii
W miarę zbliżania się Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio oddawane są nowe obiekty sportowe. Jeden z ukończonych obiektów, kryty kort tenisowy Ariake Tennis Park Club House, jest pierwszym w Japonii obiektem sportowym, który uzyskał certyfikat projektu SGEC / PEFC. Wieńczy go dach wykonany z drewna klejonego warstwowo (kleju) z japońskiego modrzewia z certyfikatem SGEC / PEFC, produkowanego w Abashiri, Hokkaido w północnej Japonii.
Park tenisowy to drugi obiekt olimpijski, który zawiera drewno z certyfikatem SGEC / PEFC. Nowy Narodowy Stadion Olimpijski został ukończony w zeszłym roku i zgodnie z jednym z haseł olimpijskich „Jedność w różnorodności”, zawiera certyfikowane drewno ze wszystkich 47 prefektur w Japonii.
Metro w Sydney
Sydney Metro Northwest jest pierwszym projektem transportu publicznego, który uzyskał certyfikat projektu PEFC. Drewno z certyfikatem PEFC zostało użyte na siedmiu stacjach metra w Sydney i czterech wielopiętrowych konstrukcjach parkingowych z miejscem na ponad 4000 pojazdów.
Blok mieszkalny w Finlandii
Skandynawia świętowała swój pierwszy budynek z certyfikatem projektu PEFC, ponieważ drewniany blok mieszkalny Mäihä został zaprezentowany na targach mieszkaniowych Seinäjoki w Finlandii w lipcu 2016.Firma Lakea Oy, odpowiedzialna za budowę budynku, otrzymała certyfikat PEFC podczas specjalnej ceremonii przed rozpoczęciem Targów Mieszkaniowych.
Certyfikat został wydany przez DNV GL, niezależną jednostkę certyfikującą odpowiedzialną za weryfikację pochodzenia materiałów w całym projekcie budowlanym, od początku do końca.
Mäihä został zbudowany z modułów wykonanych z drewna klejonego krzyżowo z certyfikatem PEFC (CLT) dostarczonego przez Stora Enso. Moduły zostały prefabrykowane w hucie Hartola, gotowe do montażu na placu budowy. Prefabrykowane elementy obejmują okna, drzwi i szafki kuchenne. Ogółem na konstrukcję budynku, okładziny zewnętrzne, inne konstrukcje, wyposażenie i dekoracje wykorzystano 990 m³ drewna.
Więcej na temat certyfikacji projektu w systemie PEFC tutaj.