Dobrze zarządzane lasy
10 marca 2020 Nowości
W styczniowym numerze Głosu Lasu ukazał się artykuł „Dobrze zarządzane lasy”, autorstwa Damiana Zielińskiego, do 2019 roku wiceprzewodniczącego Rady PEFC Polska. Autor prezentuje w pigułce rozwój PEFC od powstania w Paryżu w 1999 roku aż po dzień dzisiejszy.
Czytelnicy mają okazję poznać przyczyny powołania PEFC, pierwotnie jako organizacji paneuropejskiej, z założenia uwzględniającej specyfikę leśnictwa drobnej własności aż system certyfikacyjny o zasięgu globalnym. Czyli po krótce jak Pan European Forest Certification stało się Panel for Endorsement Forest Certification.
Autor zaznacza, że w systemie PEFC jest obecnie certyfikowanych jest obecnie 325 mln ha, a w programie uczestniczy ponad 50 krajów z całego świata. Opisuje mechanizmy międzynarodowe – między innymi rezolucje ONZ - wpływające na tworzenie i nowelizowanie standardów PEFC, i które doprowadziły do zatwierdzenia w listopadzie 2018 roku przez Walne Zgromadzenie PEFC nowych norm dotyczących certyfikacji gospodarki leśnej: Zrównoważona gospodarka leśna – Wymagania oraz Certyfikacja grupowa gospodarki leśnej – Wymagania.
Autor zauważa, że nowością jest włączenie do systemu PEFC drzew rosnących poza lasami (trees out of forests), co stanowi ukłon w stronę milionów rolników i drobnych producentów rolnych, którzy nie są właścicielami lub zarządcami lasów, tylko drzew rosnących na terenach rolniczych lub osadniczych, które nie były dotąd objęte certyfikacją.
Nowa norma zwiększa też wkład certyfikacji w Cele Zrównoważonego Rozwoju. Rozszerzono w niej wymagania społeczne, a także zaakcentowano kwestie dotyczące pracowników leśnych, równości szans zatrudnienia i niedyskryminacji.
Autor w kilku słowach opisuje również historię PEFC w Polsce. Rada PEFC Polska istnieje już od 2003 roku. Początkowo przy Stowarzyszeniu Inżynierów Leśnictwa i Drzewnictwa, a od 2009 roku przy Instytucie Badawczym Leśnictwa. Pierwszy certyfikat w zakresie gospodarki leśnej przyznano jesienią 2010 roku dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Artykuł udostępniamy za zgodą Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, wydawcy Głosu Lasu.