Interpretacja dotycząca drewna pochodzącego z Rosji i Białorusi przedłużona na czas nieokreślony

  Od marca 2022 roku drewno z Rosji i Białorusi zostało uznane za "drewno pochodzące z rejonu konfliktu" i nie może być stosowane w wyrobach certyfikowanych przez PEFC.

Interpretacja dotycząca drewna pochodzącego z Rosji i Białorusi przedłużona na czas nieokreślony

13 grudnia 2022 Nowości

Od marca 2022 roku drewno z Rosji i Białorusi zostało uznane za "drewno pochodzące z rejonu konfliktu" i nie może być stosowane w wyrobach certyfikowanych przez PEFC. Ważność interpretacji  została przedłużona na czas nieokreślony i będzie regularnie monitorowana przez Radę PEFC International.

Interpretacja, że drewno z Rosji i Białorusi jest drewnem pochodzącym z rejonu konfliktu została przyjęta po nadzwyczajnym spotkaniu Międzynarodowej Rady PEFC w marcu bieżącego roku w celu omówienia militarnej agresji Rosji na Ukrainę i jej konsekwencji dla właścicieli lasów i firm posiadających certyfikat PEFC.

Interpretacja stwierdzająca, że drewno z Rosji i Białorusi ma być skategoryzowane jako "drewno z rejonu konfliktu" jest oparta na rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ A/ES-11/L.1 (2 marca 2022) "Agresja na Ukrainę", ogłoszonej podczas 11 nadzwyczajnej sesji specjalnej, w celu zabezpieczenia integralności certyfikacji łańcucha dostaw PEFC.

Nota techniczna

Norma łańcucha dostaw PEFC uznaje "drewno pochodzące z rejonu konfliktu" za "kontrowersyjne źródło" (PEFC ST 2002:2020 3.7), które nie może być stosowane w grupach wyrobów certyfikowanych przez PEFC (PEFC ST 2002:2020 Załącznik 1, 6.1). "Drewno, które w pewnym momencie łańcucha dostaw zostało sprzedane przez grupy zbrojne, niezależnie od tego, czy są to rebelianckie frakcje czy zwykli żołnierze, lub przez administrację cywilną zaangażowaną w konflikt zbrojny lub jej przedstawicieli, w celu utrwalenia konfliktu lub wykorzystania sytuacji konfliktowych dla osobistej korzyści." (PEFC ST 2002:2020, 3.6)

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji, odwiedź naszą stronę Conflict Timber FAQ lub skontaktuj się z conflict-timber@pefc.org.

Pozostajemy w kontakcie

Zapisz się do naszego newslettera