Komisja Europejska podejmuje działania w celu uproszczenia wdrażania EUDR

15 kwietnia Komisja wprowadziła dalsze uproszczenia i zmniejszyła obciążenia administracyjne, aby ułatwić wdrożenie unijnego rozporządzenia w sprawie wylesiania (EUDR).

Komisja Europejska podejmuje działania w celu uproszczenia wdrażania EUDR

18 kwietnia 2025 Nowości

15 kwietnia Komisja wprowadziła dalsze uproszczenia i zmniejszyła obciążenia administracyjne, aby ułatwić wdrożenie unijnego rozporządzenia w sprawie wylesiania (EUDR).

Zaktualizowane wytyczne i często zadawane pytania zapewnią przedsiębiorstwom, organom państw członkowskich UE i krajom partnerskim dodatkowe uproszczone środki i wyjaśnienia dotyczące sposobu wykazania, że ich produkty są wolne od wylesiania. Oba dokumenty odzwierciedlają wkład państw członkowskich, krajów partnerskich, przedsiębiorstw i przemysłu. 

Wprowadzone uproszczenia zostaną dodatkowo uzupełnione aktem delegowanym, opublikowanym również 15 kwietnia w celu przeprowadzenia konsultacji publicznych. Akt ten zawiera dalsze wyjaśnienia i uproszczenia dotyczące zakresu EUDR, odpowiadając na prośby zainteresowanych stron o wytyczne dotyczące konkretnych kategorii produktów.

Komisja finalizuje obecnie system analizy porównawczej krajów w drodze aktu wykonawczego. Zostanie on przyjęty nie później niż 30 czerwca 2025 r. po dyskusjach z państwami członkowskimi.

Wraz z nowymi wytycznymi Komisja wprowadziła szereg środków upraszczających, na przykład:

  • Duże przedsiębiorstwa mogą ponownie wykorzystać istniejące oświadczenia o dołożeniu należytej staranności, gdy towary, wcześniej znajdujące się na rynku UE, są ponownie importowane. Oznacza to, że do systemu informatycznego należy wprowadzić mniej informacji;
  • Upoważniony przedstawiciel może teraz złożyć oświadczenie o dołożeniu należytej staranności w imieniu członków grup przedsiębiorstw;
  • Przedsiębiorstwa będą mogły składać oświadczenia o dołożeniu należytej staranności corocznie, a nie za każdą wysyłkę lub partię wprowadzaną na rynek UE;
  • Wyjaśnienie kwestii „upewnienia się”, że należyta staranność została przeprowadzona, tak aby duże przedsiębiorstwa korzystały z uproszczonych obowiązków (obecnie obowiązuje minimalny prawny obowiązek zbierania numerów referencyjnych oświadczeń o należytej staranności (DDS) od swoich dostawców i wykorzystywania tych numerów referencyjnych do własnych oświadczeń o należytej staranności).

Więcej informacji:

Strona polityki EUDR

Pozostajemy w kontakcie

Zapisz się do naszego newslettera