Przykłady konstrukcji z drewna certyfikowanego przez PEFC
13 lipca 2020 Nowości
Australian Turtle Center wykorzystuje drewno ze względu na jego wytrzymałość i zrównoważony rozwój. Centrum, które zajmuje się badaniami, ochroną i edukacją w zakresie żółwi morskich przeszło niedawno renowację z zastosowaniem certyfikowanego drewna klejonego warstwowo.
Budynek Centrum ma prefabrykowaną konstrukcję wykonaną z klejonego drewna, certyfikowaną przez Responsible Wood, przedstawiciela PEFC w Australii. Konstrukcja powstała z drewna miejscowego drzewa Corymbia maculata, które wybrano ze względu na trwałość, wytrzymałość, gęstość i wygląd. A także, żeby aby pasowało do środowiska przybrzeżnego, gdzie konstrukcje stalowe są bardzo podatne na korozję.
Wybór materiału i technologii pozwolił na uzyskanie dużych rozpiętości bez konieczności stosowania wewnętrznych ścian konstrukcyjnych. Oznacza to w praktyce, że wnętrze można łatwo aranżować, aby spełniało potrzeby edukacyjne i konserwatorskie Centrum. Duże wrażenie robi sufit, wykonany ze specjalnej sklejki w hebanowym odcieniu, przypominający pancerz żółwia. (zdjęcie: Bundaberg Regional Council) Więcej
Drewno z certyfikatem PEFC pomaga Muzeum Heatha Robinsona w realizacji jego ambicji dotyczących niskiego zużycia energii. Muzeum, zlokalizowane w Pinner, w Wielkiej Brytanii, łączy galerie wystaw stałych i czasowych, archiwum i centrum edukacji o dziedzictwie.
Zewnętrzna i wewnętrzna konstrukcja jest wykonana z klejonego krzyżowo (CLT) drewna z certyfikatem PEFC, pozwala na duże rozpiętości i wysokości pomieszczeń, bez dodatkowych wsporników dachu lub ścian. Stworzenie budynku o niskim zużyciu energii było kluczowym zagadnieniem projektowym, ale także wyzwaniem, ze względu na dużą ilość energii potrzebnej do zapewnienia klimatyzowanych przestrzeni odpowiednich dla wrażliwych dzieł sztuki. Doprowadziło to ostatecznie do zastosowania CLT do budowy ścian, pierwszego piętra i dachu. (zdjęcie: Tom Fish) Więcej