Rebâtir Notre-Dame de Paris otrzymuje certyfikat projektu PEFC, poświadczający pochodzenie litego dębu użytego do odbudowy konstrukcji dachowych katedry

Rebâtir Notre-Dame de Paris otrzymuje certyfikat projektu PEFC, poświadczający pochodzenie litego dębu użytego do odbudowy konstrukcji dachowych katedry

17 czerwca 2024 Nowości

ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO

Po zakończeniu odbudowy całej konstrukcji dachu katedry Notre-Dame de Paris z litego dębu, Instytut Technologii FCBA wraz z PEFC France oficjalnie przyznał certyfikat projektu PEFC instytucji publicznej Rebâtir Notre-Dame de Paris, instytucji zamawiającej projekt odbudowy.

Certyfikat ten potwierdza zrównoważone pochodzenie użytych materiałów z litego drewna dębowego oraz odpowiedzialny charakter prac przeprowadzonych przez instytucję zamawiającą, głównych architektów zabytków i kierowników projektu.

Zaangażowanie w dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze

Średniowieczna więźba nawy i chóru, zbudowana w XIII wieku, oraz więźba iglicy Viollet-le-Duc i obu ramion transeptu, pochodzące z XIX wieku, zostały zniszczone w pożarze 15 kwietnia 2019 roku. Zostały odrestaurowane w identyczny sposób, przy użyciu tych samych technik i materiałów, takich jak lite drewno dębowe. 

Zaangażowanie całej branży

W geście solidarności cały francuski przemysł leśny i drzewny zmobilizował się do dostarczenia drewna potrzebnego do spełnienia wymagań tego wyjątkowego projektu.

Podmioty z lasów państwowych, komunalnych, spółdzielni leśnych, eksperci w dziedzinie leśnictwa, prywatni właściciele i firmy przetwórcze byli zaangażowani w zapewnienie, że każdy etap odbudowy ram został przeprowadzony przy użyciu zrównoważonego podejścia do gospodarki leśnej, zachowując równowagę między ekonomicznym, społecznym i środowiskowym wymiarem lasu.

Takie systemowe podejście umożliwia odnowienie lasów, z których pozyskano drewno, zachowując w ten sposób ich wielofunkcyjność, przy jednoczesnym zachowaniu różnorodności, witalności, produktywności i zdolności do regeneracji.

Certyfikacja projektów PEFC: dowód zaangażowania

Certyfikacja projektu, opracowana przez PEFC, poświadcza, że co najmniej 70% całkowitej ilości użytego drewna posiada certyfikat PEFC, zapewniając, że wymogi certyfikacji lasów PEFC, które definiują i kontrolują zestaw zasad gospodarki leśnej mających zastosowanie do wszystkich zainteresowanych stron (właścicieli lasów, zarządców lasów, operatorów leśnych, wykonawców prac leśnych), zostały wdrożone.

Ponadto wdrożenie łańcucha dostaw PEFC w certyfikacji projektów poświadcza, że wszystkie strony zaangażowane w projekt budowlany lub remontowy, zarówno certyfikowane firmy, jak i podwykonawcy, zastosowały zasady kontroli określone przez PEFC, umożliwiając śledzenie przepływu certyfikowanego drewna na każdym etapie łańcucha dostaw. 

Obecnie, dzięki 35 tartakom z certyfikatem PEFC zaangażowanym w projekt, z których większość posiada certyfikat PEFC, 175 lasom z certyfikatem PEFC oraz wykorzystaniu ponad 80% kłód z certyfikatem PEFC, cała konstrukcja katedry Notre-Dame de Paris korzysta z certyfikacji projektu PEFC.

Więcej na stronie PEFC International

Pozostajemy w kontakcie

Zapisz się do naszego newslettera