Świeże, czy przetworzone włókna drzewne? Znamy odpowiedź!
13 sierpnia 2015 Nowości
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, co tak naprawdę jest odpowiednie dla przemysłu papierniczego? Odzyskiwanie celulozy z gazet, dokumentów biurowych, czasopism, a może wykorzystanie świeżego włókna drzewnego? Łatwo zadać to pytanie, ale odpowiedź nie jest już taka oczywista. Z opublikowanego ostatnio raportu „Facts &Trends”, WBCSD Forest Solutions Group wynika wyraźny kompromis w zachowaniu równowagi między wyborem włókna drzewnego ze świeżo ściętego drzewa, a pochodzącego z makulatury. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż raport podkreśla istotne korzyści z informacji o certyfikacji lasów. Kupując włókna, pochodzące z wiarygodnego systemu certyfikacji, takich jak PEFC, można mieć pewność, że otrzymany produkt ma charakter proekologiczny, prospołeczny, a ponadto jest ekonomicznie opłacalny.
Więcej informacji o raporcie na: http://www.wbcsd.org/Pages/EDocument/EDocumentDetails.aspx?ID=16502&NoSearchContextKey=true
Dlaczego zauważa się komplementarność między świeżym, a przetworzonym włóknem?
Świeże i pochodzące z recyklingu włókna są częścią zintegrowanego układu włókien pochodzących z pojedynczego drzewa - bez nich, nie mielibyśmy żadnej dostępnej makulatury. Włókna nie mogą być poddawane recyklingowi bez końca: istnieją ograniczenia w ilości stosowanego papieru i tektury, które mogą być odzyskane. Włókno ulega degradacji podczas procesu odzysku surowców wtórnych i ostatecznie traci wiele swoich zastosowań.
Ponad 50% włókna papierniczego pochodzi z makulatury, nie spełniając w pełni oczekiwań społeczeństwa w porównaniu do produktów papierniczych i tekturowych zawierających zarówno świeże jak i przetworzone włókna. Przykładowo, w krajach rozwiniętych tj. Wielka Brytania, poziom odzyskiwania surowca z papieru i tektury zbliża się do maksymalnego, jaki może być osiągnięty w praktyce.
Zapewnienie trwałości
Raport podkreśla istotne korzyści z informacji o certyfikacji lasów, z których powstały świeże włókna. Kupując włókna, pochodzące z wiarygodnego systemu certyfikacji, takich jak PEFC, firmy mogą mieć pewność, że atrybuty środowiskowe i społeczne użyte w produkcie końcowym zostały poddane niezależnej ocenie i weryfikacji.
Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości zapotrzebowanie na drewno i włókna zwiększy się. Korzystanie z zasobów naturalnych w sposób odpowiedzialny i przejrzysty jest kluczem do spełnienia tego planu. Odzysk i recykling jest integralną częścią efektywnego wykorzystania zasobów, zmniejszenia zużycia dwutlenku węgla, zapewniając zrównoważone produkty i tym samym może przyczynić się do stworzenia bardziej przyjaznego środowisku stylu życia.
Więcej informacji o raporcie na: http://www.wbcsd.org/Pages/EDocument/EDocumentDetails.aspx?ID=16502&NoSearchContextKey=true