Ważny etap w procesie uznawania PEFC RED II przez Komisję Europejską

11 października 2024 r. Komisja Europejska ogłosiła pozytywną ocenę techniczną certyfikatu PEFC RED II.

Ważny etap w procesie uznawania PEFC RED II przez Komisję Europejską

17 października 2024 Nowości

11 października 2024 r. Komisja Europejska ogłosiła pozytywną ocenę techniczną certyfikatu PEFC RED II. 

RED II i systemy dobrowolne

Zmieniona dyrektywa Unii Europejskiej (UE) w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED II) to dyrektywa (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. W ramach RED II Komisja Europejska (KE) może uznać dobrowolne systemy certyfikacji za zgodne z zasadami zawartymi w RED II, aby pomóc w weryfikacji, czy produkcja paliw i energii z biomasy leśnej jest zgodna z unijnymi kryteriami zrównoważonego rozwoju, a także z odpowiednimi metodologiami. Korzystając z dobrowolnych systemów certyfikacji, uczestniczące w nich podmioty gospodarcze mogą wykazać zgodność z kryteriami zrównoważonego rozwoju i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych zawartymi w dyrektywie RED II oraz przedstawić niezbędne gwarancje.

PEFC RED II i uznanie techniczne

Aby uzyskać uznanie Komisji Europejskiej, PEFC opracowała zestaw nowych standardów: standardy PEFC RED II. System PEFC RED II opiera się na łańcuchu dostaw PEFC.

Certyfikacja PEFC RED II obejmuje biomasę leśną, materiał lignocelulozowy pochodzący z pozostałości przetwórczych z przemysłu związanego z leśnictwem, odpady oraz paliwa z biomasy produkowane z materiału lignocelulozowego do ogrzewania, chłodzenia i produkcji energii elektrycznej.

Po dokładnym procesie oceny, 11 października 2024 r. PEFC uzyskała pozytywną ocenę techniczną KE. Informacje o uznaniu technicznym zostały opublikowane na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Kolejne kroki na szczeblu UE

Pozytywna ocena techniczna jest silnym sygnałem dostępności systemu PEFC RED II jako narzędzia rynkowego, które będzie wspierać osiągnięcie celów RED II państw członkowskich UE i wdrożenie przepisów w całej UE.  W ramach kolejnych kroków kraje UE muszą teraz formalnie zatwierdzić system PEFC w głosowaniu odpowiedzialnej komisji. Po wdrożeniu procedury oczekuje się, że formalne uznanie nastąpi w najbliższym czasie.

Kolejne kroki PEFC

PEFC opublikuje na swojej stronie internetowej projekt dokumentacji RED II, który otrzymał pozytywną ocenę techniczną KE, podczas gdy my będziemy pracować nad wewnętrznym zatwierdzeniem normy, zgodnie z procesem ustanawiania norm PEFC. Będziemy kontynuować wdrażanie PEFC RED II obejmujące program szkoleniowy dla audytorów, administrację na poziomie systemu oraz obsługę bazy danych PEFC RED II - FREDII. 

Pozostajemy w kontakcie

Zapisz się do naszego newslettera